Menü Bezárás

Átfogó ESG képzéssel fejlesztjük a fenntarthatósági stratégiánkat

A Dél-Dunántúli Gépipari Klaszter munkatársai vállalati ESG szakértő képzésen vettek részt. A képzés során megismerkedtek az ESG szemlélet alapjaival, szabályozási hátterével és gyakorlati alkalmazásaival.

A közelmúltban egyre több exportpiacra szállító klasztertagunk jelezte, hogy a nemzetközi megrendelők már nem csak elveket, hanem a konkrét mérőszámokat is elvárnak a fenntarthatósággal összefüggésben, például egy-egy termék karbonlábnyomának pontos kiszámítását vagy annak bizonyítását, hogy az elvek a gyakorlatban is megvalósulnak. Ehhez vettük igénybe a SUAVE pályázat forrását, amit fenntarthatósággal kapcsolatos tréningre lehetett fordítani. A képzési támogatásnál a Német-Magyar Kereskedelmi és Iparkamara Vállalati ESG szakértő képzésre esett a választásunk.

A tréningen választ kaphattunk a klasztertagjainknál felmerülő legfontosabb kérdésekre: hogyan számítjuk ki a céges üvegházhatású gázok kibocsátását? Hogyan készüljünk fel az ESG jelentésre és milyen követelményei vannak a vállalati dokumentációnak? Hogyan készítsük el a fenntarthatósági stratégiánkat? Az előadók kitértek a nemzetközi szabályozásokra és a bankok fenntarthatósági elvárásaira, melyet a finanszírozási gyakorlatban érvényesítenek, illetve a hazai zöld pénzügyi környezetről is szó esett. A karboncsökkentési stratégiák pedig minden klasztertagunk számára hasznosak az energiacsökkentésből eredően is.

A tréning fontos részét képezte a vállalati társadalmi felelősségvállalás (CSR) témája, amely az ESG-keret egyik alapvető eleme. Hangsúlyozza, hogy a vállalatoknak és szervezeteknek nemcsak gazdasági érdekeiket, hanem társadalmi és környezeti hatásaikat is figyelembe kell venniük. Klaszterünk menedzsmentszervezete, a Pécs-Baranyai Kereskedelmi és Iparkamara (PBKIK) és a klasztertagjaink is aktívan foglalkoznak ezekkel a területekkel. A PBKIK szervezésében a Design Pécs programsorozat és a CURIOST projekt fenntarthatósági figyelemfelkeltő kampányának részeként került sor a „Beyond Zero” c. egyedülálló dokumentumfilm vetítésére, amely bemutatja, hogy egy vállalkozás a zéró kibocsátás elérésén túl hogyan tud visszaadni a környezet számára. Klaszter tagvállalataink jellemzően a helyi közösségeket segítik az adományok mellett önkéntes munkával is, például festési és felújítási feladatokkal, faültetéssel és véradással. A képzés megerősített bennünket abban, hogy a fenntarthatósági törekvéseink helyesek, illetve hogy tudatosabban, egy ESG stratégia mentén kell alakítani a tevékenységeinket menedzsment- és klaszterszinten.

Köszönjük a nagyszerű szervezést házigazdánknak, Kottmayer Krisztinának, a hasznos tudásanyagot Kovács Bálint vezető előadónak és moderátornak, illetve Kovács Emese, Wágner Hanna, Dr. Balásfalvi-Kiss András, Kerekes Éva, Bolyán Róbert és Tóth Levente előadóknak.

FUNDED BY THE EUROPEAN UNION. VIEWS AND OPINIONS EXPRESSED ARE HOWEVER THOSE OF THE AUTHOR(S) ONLY AND DO NOT NECESSARILY REFLECT THOSE OF THE EUROPEAN UNION OR EISMEA. NEITHER THE EUROPEAN UNION NOR THE GRANTING AUTHORITY CAN BE HELD RESPONSIBLE FOR THEM.

2024. december 2.